Kiedy i jak powstała marka Hyundai?


Kiedy i jak powstała marka Hyundai?
2021-06-04
Marka Hyundai od lat podbija serca fanów motoryzacji, a samochody wyprodukowane przez tę firmę nieprzerwanie od lat stanowią jedne z najchętniej wybieranych na całym świecie. Spójrz w czym tkwi fenomen tej marki i jak przebiegała jej historia.


Początki działalności marki Hyundai

Nim marka Hyundai zaczęła funkcjonować w obecnie znanej postaci, przeszła wiele etapów. Firma Hyundai Engeenering and Construction powstała w 1947 roku z inicjatywy Chung Ju-Younga. Początkowo zajmowała się budownictwem i stanowiła jedną z największych tego typu firm w Korei Południowej, realizującą projekty rządowe, drogę ekspresową Kyeong-bu.

Początkiem motoryzacyjnej historii przedsiębiorstwa było wyłonienie spółki Hyundai Motor Company w 1967, a rok później została otwarta ich pierwsza fabryka w mieście Ulsan. Będącą dziś największą na świecie fabryką samochodów. Początkowo firma Hyundai produkowała auta na licencji – pierwszym modelem fabryki był Hyundai Cortina, który powstał w wyniku współpracy z Ford Motor Company. Przeskakując do współczesności – Hyundai jest największym producentem samochodów na skalę światową i każdego roku produkuje ponad 1,5 miliona pojazdów. Jego ofertę można znaleźć w krajach całego świata, również w Polsce na nawrot.hyundai.pl.

 Co jednak działo się pomiędzy?Pony hitem motoryzacyjnym

Hyundai wypłynął na szersze motoryzacyjne wody dzięki stworzeniu modelu Pony. Po raz pierwszy został on zaprezentowany w 1974 roku, a produkcja rozpoczęła się rok później. Hyundai Pony powstał w trakcie kadencji George’a Turnbulla, który wcześniejsze doświadczenie zdobywał w przedsiębiorstwie Austin Morris, znanym z produkcji Mini oraz Mini Coopera. Pony miało być samochodem dla ludzi, co bezpośrednio oznacza koreańska nazwa. Tak też się stało – kompaktowy pojazd z napędem na tylne koła został pierwszym samochodem produkowanym seryjnie w Korei Południowej i ogromnym sukcesem marki Hyundai.Hyundai autem nie tylko dla Koreańczyków

Model Pony pozwolił Hyundaiowi wybić się i rozpocząć ekspansję zagraniczną. Niedługo po premierze modelu, rozpoczęła się jego ekspansja zagraniczna, w tym eksport do Chile, Argentyny, Egiptu czy też Kolumbii. W następnych latach pojazd trafił do Europy, między innymi do Belgii, Holandii, Grecji. Następcy Pony, czyli Pony II oraz Pony III zostali przyjęci równie ciepło,  a model Pony III trafił również do sprzedaży w Polsce w latach 80 XX wieku. Obecne modele cieszą się niesłabnącą popularnością dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań i koreańskiej precyzji. Ofertę dostępnych aut sprawdzisz tutaj: nawrot.hyundai.pl.Co jest przewagą marki Hyundai?

Mocną stroną przedsiębiorstwa Hyundai jest ciągły rozwój i dostosowywanie oferty do nowinek technologicznych. Jeszcze w latach 90 XX wieku przedsiębiorstwo zainwestowało w powstanie centrum rozwojowo-badawczego w Niemczech, które ma na celu monitorowanie rozwoju technologii w Europie. Już w latach 90 Hyundai rozpoczął też pracę nad autami elektrycznymi i hybrydowymi. W latach 2000 z inicjatywy Hyundaia powstało Europejskie Centrum Projektowe oraz Centrum Techniczne Hyundai Motor Europe. Nieustawanie w rozwoju i ciągłe udoskonalenia to przepis na sukces według Hyundai.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl