Wymiana oleju w samochodzie – gdzie oddać olej przepracowany?


Wymiana oleju w samochodzie – gdzie oddać olej przepracowany?
2020-12-17
Wymiana oleju silnikowego w aucie nie jest skomplikowaną czynnością. Z powodzeniem można ją wykonać samodzielnie. Wystarczy, że posiadamy niezbędne narzędzia oraz dostęp do miejsca, które umożliwi nam wymianę oleju, czyli najlepiej garażu wyposażonego w kanał.
Co jednak zrobić ze zużytym olejem silnikowym?

Wymiana oleju w samochodzie jest generalnie zalecana raz do roku, niezależnie od ilości pokonanych kilometrów. Nawet jeśli przebieg jest niski, olej i tak ulega stopniowej degradacji pod wpływem czasu. Dla silników użytkowanych normalnych warunkach zaleca się wymianę co 10 000 — 15 000 km, zaś dla silników użytkowanych w ciężkich warunkach (częste uruchamianie, nieekonomiczna jazda) jest to Co 8000 — 10 000 km.


Wymiana oleju krok po kroku


Wymiana oleju powinna odbywać się na płaskim podłożu, w garażu wyposażonym w kanał, na podnośniku bądź rampach. Należy pamiętać o zabezpieczeniu samochodu przed stoczeniem. Przed wymianą oleju silnik powinien zostać rozgrzany. Po włączeniu silnika umieszczamy pod korkiem spustowym odpowiednio duży pojemnik, odkręcamy korek i czekamy, aż cały olej spłynie do pojemnika. Specjalnym kluczem odkręcamy filtr oleju i czekamy, aż spłynie z tego miejsca olej. Następnie zakładamy nowy filtr oleju. Zakręcamy korek spustowy. By wlać nowy olej, należy najpierw sprawdzić, ile zmieści się go w układzie smarowania i odjąć od tej ilości 0,5 l. Wlewamy odpowiednią ilość i włączamy silnik, by sprawdzić poziom oleju.

Skup oleju przepracowanego – co zrobić z odpadem po wymianie?


Zużyty olej silnikowy to tak zwany olej przepracowany. Należy on do grupy odpadów niebezpiecznych, ponieważ w trakcie eksploatacji jego skład zostaje pozbawiony mineralnych składników i pozostają w nim w przeważającej mierze substancje chemiczne dodawane przez producentów w roli polepszaczy. Przepracowany olej może zawierać bardzo toksyczne substancje chemiczne, które mogłyby doprowadzić do skażenia wód gruntowych i stanowią poważne zagrożenie dla środowiska. Z tego powodu wylewanie oleju do studzienek kanalizacyjnych jest niedozwolone oraz jest zagrożone karą. Na rynku funkcjonują wyspecjalizowane firmy oferujące skup oleju przepracowanego. Małe ilości oleju silnikowego po wymianie należy oddawać do zakładu utylizacyjnego lub na przykład na stacje paliw. W przypadku wymiany oleju w warsztacie samochodowym pozbywamy się problemu utylizacji odpadu, ponieważ wówczas ten obowiązek spoczywa na właścicielu serwisu.

Więcej szczeółów znajdziesz na stronie https://www.wektorsc.eu/

Źródło fotografii: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl