Obowiązkowe światła dla kierowców


2012-02-03
Zgodnie z przepisami wprowadzonymi w maju 2009 roku przez Ministra właściwego do spraw Infrastruktury każdy pojazd mechaniczny, np. samochód musi używać świateł przez cały dzień. Polska jest jednym z 19 krajów europejskich, które przyjęła te przepisy.

Obowiązkowe włączone światła niosą ze sobą pewien problem. Często są używane do tego celu światła mijania. A jazda z włączonymi tego typu światłami jest bezsensowna i szkodliwa. Czy można uniknąć jazdy z włączonymi światłami mijania w dzień bez narażania się na ukaranie mandatem? Tak. Otóż ustawodawca nie usunął z obecnej ustawy istniejącego już wcześniej zapisu, który pozwala na używanie podczas dobrej widoczności tzw. świateł do jazdy dziennej. Jest to idealne rozwiązanie do kierowców, którzy nie lubią jeździć z włączonymi światłami mijania. Światła do jazdy dziennej tzw, „daytime” to nie to samo co światła mijania używane w dzień. Używanie świateł do jazdy dziennej jest mniej szkodliwe dla bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz dla środowiska naturalnego i kieszeni kierowcy niż świateł mijania.

Reflektory samochodowe zostały zaprojektowane prawie 100 lat temu do oświetlana drogi przed wyposażonym w nie samochodem i do dziś ich ta funkcja podstawowa się nie zmieniła. Natomiast konstrukcja świateł do jazdy dziennej daytime zapewnia skierowanie słabej wiązki światła wprost „w oczy” kierowcy pojazdu nadjeżdżającego z naprzeciwka. Wiązka jest na tyle słaba, aby nie oślepiać, ale na tyle silna, aby zdecydowanie odróżniać się od naturalnego światła dziennego.

Dzięki używaniu świateł dziennych możemy spokojnie jeździć i nie być potencjalnym źródłem niebezpieczeństwa na drodze. Światła te są również uważane za ekologiczne. Przez co polecane są przez ludzi dbających o środowisko i przyrodę.

Nadesłał:

tbcabc

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl