Narzędzia do wiercenia każdego otworu


Narzędzia do wiercenia każdego otworu
2020-07-12
Wiertła są narzędziami do pracy w pełnym jak i częściowym materiale dzięki wiertarki, frezarce bądź tokarce. Do produkcji wierteł wykorzystuje się trzy metody: walcowanie, frezowania i szlifowania.
Dzięki metodzie walcowania uzyskujemy wiertło wyższej jakości jednak jest ono w nieco większej cenie produkcje metodą walcowania używany jest do wierteł z chwytem walcowym.Dostępne wiertła do metalu i do stali

Cechy jakie posiadają jak i właściwości wierteł możemy dzielić je na:wiertła ogólnego przeznaczenia są wiertłami krętymi, oraz wiertła przeznaczenia specjalnego i są to płaskie wiertła, przeznaczone do otworów głębokich oraz do nakiełków. Wiertła do stali jednolite wykonuje się z stali HSS, dzięki której mamy możliwość obróbki materiałów takich jak: stal konstrukcyjna oraz staliwo do twardości 35 HRC.wiertło długie do stali

Wiertła ze stali HSS posiadają twardość.  Wiertła posiadające chwyt walcowy wykonane ze stali szybkotnącej kobaltowej HSSE swoją twardość posiadają 64 HRC i nimi możemy wykonywać pracę w materiałach do twardości 37 HRC. Wiertła kobaltowe do stali nierdzewnej dodatkowo mają większą tolerancję na wysokie temperatury oraz wszelkie uszkodzenia, dzięki temu jest możliwość pracy w stali nierdzewnej i żeliwie sferoidalnym. Jednak w narzędziu nie może być zbyt wiele kobaltu ponieważ to może osłabić narzędzie i powodować jego wykruszenia, dlatego też jest go tylko 5%. Do wierteł monolitycznych zaliczają sie wiertła węglikowe VHM, są to jedna z lepszych i wydajniejszych narzędzi skrawających. Cena wierteł do metalu uzależniona jest od ich długości, metody ich wykonania oraz materiału z jakiego są wykonane.wiertło długie do stali

Ostatnim podziałem jest odział biorący pod uwagę rodzaj chwytu jakie posiadają i dzielimy je na: wiertła do metalu  ( https://artykulytechniczne.pl/wiertla-do-metalu-nwkc-morse-a-din-345.html ) z chwytem walcowym gładkim oraz wiertla z chwytem stożkowym Morse'a. Wiertła na stożku Morse'a z płetwą służą do prazy ze stożkami w takiej postaci i występują one w standardowej długości w normie niemieckiej DIN 345 oraz wersji długiej DIN 341. Jedynym polskim producentem jest firma Baildon.

Wiertła długie do metalu ( https://artykulytechniczne.pl/wiertla-dlugie-do-metalu-din-340-nwkb.html )  DIN 340 służą do wiercenia głębszych otworów w pełnym materiale niż standardowo. Mają oznaczenie NWKb według Polskiej normy a według Niemieckiej DIN 340. Budowa wiertła długiego składa się z: chwytu walcowego, profilu wiertła oraz ostrza. Wiertła długie przystosowane są do wykonywania otworów na gotowo bez konieczności poddawania go dalszej obróbce oraz do dalszej obróbki tak jak np, otwór jest poddawany rozwiercaniu, wytaczaniu a następnie wytaczaniu bądź gwintowaniu. W standardzie są w rozmiarach 0,1 do 20 mm. Najczęściej możemy je spotkać wykonane ze stali szybkotnącej HSS mające swoją twardość 62 HRC bądź ze stali szybkotnącej kobaltowej 64 HRC.

Wiertła bardzo długie jak i inne wykonane są ze stali szybkotnącej HSS i troche rzadziej ze stali szybkotnącej kobaltowej HSSE. Czym wiertło jest dłuższe tym samym jest mniej sztywne, dlatego też należy początkowo wywiercić wstępnie otwór wiertłami standardowymi a dopiero przejść do pracy wiertłem długim. W tych wiertłach bardzo ważna jest technika ich wykonania: czy są szlifowane, pod jakim kontem zostało wykonane ostrze oraz z jakiego materiału. Te wiertła produkowane są wyłącznie przez firmę Baildon z Katowic.

Wiertła składane charakteryzują się płytkami z węglików spiekanych. Długość wiercenia do 4D. Stosuje się je do pracy obróbki stali węglowych, stopowych oraz nierdzewnych, różnego rodzaju żeliw, stopów tytanu oraz metali kolorowych. Wiertła składane dają nam możliwości zwiększenia wydajności obróbki, zapewnia nam dokładność wymiarową oraz zapewnia chropowatość powierzchni obrabianej.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl