Jak działają skupy aut używanych


2017-03-14
Sprzedaż auta to jedna z najbardziej spopularyzowanych form pozbycia się używanego pojazdu - z tej opcji korzysta niemal co drugi właściciel samochodu.
Wśród dostępnych opcji sprzedaży auta wymienia się najczęściej komis, sprzedaż na własną rękę, oddanie do kasacji (zwłaszcza w przypadku auta mocno uszkodzonego) lub skup pojazdów. Zwłaszcza ta ostatnia forma sprzedaży cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a przyczyn jej popularności należy upatrywać w łatwości i wygodzie przeprowadzanej transakcji. Wszelkie formalności związane ze sprzedażą auta do skupu są ograniczone do niezbędnego minimum, a brak konieczności poszukiwania kupca na własną rękę nie tylko zaoszczędza sporo czasu, ale także ogranicza ryzyko trafienia na nieuczciwego kontrahenta.

Różnice pomiędzy komisem a skupem aut
 
Na pierwszy rzut oka dwie możliwe formy sprzedaży auta - czyli komis i skup samochodów - są do siebie niezwykle podobne i działają na tożsamych zasadach. Jedna i druga firma zajmuje się skupem aut - w większości przypadków używanych. Jednak - co warte podkreślenia - oba przedsiębiorstwa różnią się między sobą sposobem działania. Komis to swego rodzaju pośrednik pomiędzy sprzedającym a kupującym - klient zostawia auto w komisie i dopiero po jego sprzedaży otrzymuje należną kwotę. W tym przypadku nie do rzadkości należy sytuacja, iż dane auto nie znajdzie nabywcy - wtedy sprzedający nie otrzymuje pieniędzy. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w skupach aut - w tym przypadku następuje niemal natychmiastowa wycena danego pojazdu i po zaakceptowaniu danej kwoty klient od razu finalizuje transakcję i otrzymuje ustalone środki finansowe. Duża przewaga firmy oferującej skup aut nad komisem leży w szybkości działania - w komisie auto może stać nawet kilka miesięcy, natomiast skup pojazdów, taki jak Gepard, proponuje natychmiastowy zakup. Dodatkowym plusem skupu aut jest to, iż firmy tego rodzaju skupują także auta ciężarowe, powypadkowe, uszkodzone oraz z licznymi wadami technicznymi.

Jak funkcjonuje skup samochodów
 
Podstawowa zasada działania skupu aut to szybkość i minimum formalności. Cechą charakterystyczną skupu pojazdów jest to, iż przyjmuje on auta w każdym stanie, a wartość pojazdu jest ustalana przez rzeczoznawcę na podstawie wielu czynników (między innymi stanu technicznego i przebiegu licznika). Cała transakcja trwa bardzo krótko - po wycenie auta oraz ustaleniu kwoty następuje podpisanie umowy kupna - sprzedaży oraz rozliczenie się z osobą sprzedającą auto (może to być gotówka lub przelew bankowy). Dalszy los samochodu w skupie jest uzależniony od jego stanu - może trafić na rynek aut używanych lub zostać rozebrany w celu ponownego wykorzystania części bądź elementów wyposażenia.

Nadesłał:

kostuch

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl