Akumulator samochodowy


2017-03-22
Czynników wpływających na długowieczność akumulatora jest wiele. Okres zimowy to czas, w którym niskie temperatury dają w „kość". W takich warunkach najszybciej występują problemy z akumulatorem. Do najważniejszych problemów należy również rodzaj silnika, model auta, wyposażenie, a nawet warunki eksploatacji mają wpływ na długowieczność waszego akumulatora. Pewne jest jedno - czym młodszy pojazd, tym cięższe życie ma w nich bateria ze względu na elektronikę.

Starsze samochody z silnikiem diesla nie potrzebowały tak wiele prądu, można go było pchnąć z górki, aby silnik odpalił i dojechał do domu w przypadku awarii akumulatora. Współczesne samochody działają już w inny sposób i nie potrafią się obyć bez prądu. Dobrze to widać choćby po elektromechanicznym wspomaganiu kierownicy.

Przeczytaj również:

Skoro bateria jest we współczesnym świecie tak ważna to warto o nią dbać. Często można się natknąć na stwierdzenie, iż młode bateria są sprawne, oczywiście wiek ma wpływ na ogniwa, ale nie tak duży jak wielu ludziom się wydaje. Przeładowanie jak i naładowanie w błyskawicznym tempie niszczy akumulator.
Samochody używane z wiekiem są coraz bardziej wyeksploatowane, dlatego warto sprawdzić w nich napięcie ładowania, oraz prąd rozruchowy. Kontrola i poprawki w pojeździe mogą znacznie wydłużyć pracę akumulatora. Istnieje przekonanie, że jazda na krótkich odcinkach trasy jest mordercza dla akumulatora. Podczas odpalania silnika zużywa się najwięcej prądu, a podczas chwilowej jazdy straty są większe niż zysk. Na wolnych obrotach silnika również ładowanie baterii jest mniej efektywne. W połączeniu z krótką trasą, intensywnymi rozruchami oraz częstym używaniem klimatyzacji, podgrzewania szyb, może się okazać, że akumulator jest niedoładowany.

Trzeba pamiętać, że akumulator, jak sama nazwa wskazuje akumuluje energię, jednak nie potrafi jej produkować, długo trzeba ją mu dostarczać. Mimo zaawansowanej technologi, która nas otacza trwałość baterii samochodowej wciąż zależy od eksploatacji, warto więc czasami zajrzeć pod maskę samochodu i zbadać podkładowy magazyn prądu, uzupełnić poziom elektrolitu lub całość podładować. Z pewnością zwróci się to w postaci dłuższej żywotności akumulatora.

Nadesłał:

Mad Mobil Sp.j. - Autoryzowany Dealer Samochodów
http://madmobil.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl