5 rzeczy, które warto sprawdzić w samochodzie przed zimą


5 rzeczy, które warto sprawdzić w samochodzie przed zimą
2015-11-12
Zima co roku zaskakuje kierowców i drogowców. Warto zatem z wyprzedzeniem przygotować samochód na nadejście mrozu, śniegu i obecność błota pośniegowego. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby przetrwać motoryzacyjną zimę.

Problemy z porannym rozruchem zimnego silnika, przymarznięte do szyby wycieraczki to pierwsze symptomy nadchodzącej zimy. Właśnie wtedy wielu kierowców przypomina sobie o tym, że może warto zrobić coś, aby samochód nie sprawiał kłopotów podczas eksploatacji w zimowym okresie. Poznaj 5 punktów, które pozwolą Ci bezpiecznie przetrwać ten czas.

1.      Opony zimowe to podstawa przyczepności

Każdy kierowca wie, że zimą należy się poruszać na oponach zimowych. Niestety wielu z nich zapomina, że zima to nie tylko śnieżnobiały krajobraz, lecz także niska temperatura otoczenia. Dlatego opony zimowe zakładamy już wtedy, gdy średnia dobowa temperatura powietrza utrzymuje się poniżej +7 stopni Celsjusza. To bardzo ważne, gdyż mieszanka gum wykorzystywanych do produkcji ogumienia zawiera więcej naturalnego kauczuku oraz dodatki olejów roślinnych. Dzięki temu opona zimowa w niskiej temperaturze zachowuje większą elastyczność, nawet jeśli termometry wskazują -20 stopni Celsjusza. Natomiast ogumienie letnie staje się wyraźnie twardsze i ma zwiększoną tendencję do poślizgu. To niebezpieczne! Nie zapominajmy również, że konstrukcja bieżnika w oponie zimowej jest bardziej agresywna, dlatego zapewnia lepszą przyczepność na śniegu, lodzie i błocie pośniegowym. Nie warto więc czekać ze zmianą opon na pojawienie się pierwszego śniegu.

2.      Sprawny akumulator – bez niego nie pojedziesz

Jeżeli akumulator w Twoim samochodzie ma wyraźne problemy z uruchomieniem silnika w niskiej temperaturze, koniecznie sprawdź poziom jego doładowania. Sprawny akumulator w okolicach 0 stopni Celsjusza traci wówczas nawet 20% swojej efektywności. Jeśli więc nie będzie w pełni doładowany, istnieje ryzyko, że nie sprosta wymaganiom zimnego silnika. Pamiętaj, że podczas mrozów olej w silniku i skrzyni biegów gęstnieje, a więc potrzebuje więcej mocy do rozruchu. Sprawność akumulatora należy sprawdzić za pomocą miernika obciążeniowego lub elektronicznego. Jeżeli nie masz takiego urządzenia, możesz zlecić usługę warsztatowi samochodowemu. Napięcie spoczynkowe na zaciskach sprawnej baterii powinno wskazywać wartość 12,5–12,7 V, a ładownia w granicach 13,9–14,4 V. Jeśli okaże się podczas pomiaru, że wartości są niższe, doładuj akumulator przystosowanym do niego prostownikiem.

3.      Wycieraczki zapewniają widoczność

W okresie zimowym sprawność wycieraczek gra istotną rolę. Trudne warunki atmosferyczne powodują, że szyba czołowa samochodu jest niemal stale zabrudzona. Szczególnie kiedy na drodze zalega błoto pośniegowe, które z dużą prędkością wystrzeliwuje spod kół poprzedzającego samochodu. Liczy się szybka reakcja i sprawne wycieraczki natychmiast usuwające zanieczyszczenie z powierzchni szyby. Warto zatem skontrolować stan piór wycieraczek i jeśli to koniecznie – wymienić je na nowe. Zużyte wycieraczki mogą niedokładnie odprowadzać wodę, a także rozmazywać zanieczyszczenia na powierzchni szyby, co ogranicza widoczność.

4.      Zimowy płyn do wycieraczek

Wycieraczki do sprawnego działania wymagają płynu wspomagającego oczyszczanie powierzchni szyby. Przed nadejściem mrozów pamiętaj o tym, aby wymienić płyn na zimowy. Podobnie jak w przypadku opon nie możesz czekać do ostatniej chwili. Letni płyn do spryskiwaczy zamarza już w temperaturze 0 stopni Celsjusza. Jeśli więc przez wiele tygodni będą się utrzymywać ujemne temperatury, układ spryskiwaczy pozostanie niedrożny. Zimowy płyn do spryskiwaczy na bazie alkoholu ma niską temperaturę zamarzania, nawet do -60 stopni Celsjusza (płyn arktyczny) i jest bezpieczny dla układu.

Wielu kierowców zapomina o wymianie płynu na zimowy i często odwiedza nasz serwis w celu udrożnienia układu spryskiwaczy. Może się wydawać, że to nic groźnego, tymczasem znamy przykłady całkowitego uszkodzenia, gdyż zamarznięty płyn zwiększa swoją objętość i niszczy węże, a czasem nawet zbiornik na płyn – mówi Adam Niebielecki, kierownik ds. warsztatów z firmy Feu Vert w Warszawie.

5.      Niezbędne akcesoria w samochodzie

Przed nadejściem zimy warto się zaopatrzyć w kilka akcesoriów, które z pewnością ułatwią eksploatację samochodu podczas niskich temperatur. Jednym z nich jest odmrażacz do szyb oraz skrobaczka – niezbędne, kiedy na szybach pojawi się warstwa lodu. Równie przydatny będzie odmrażacz do zamków umożliwiający awaryjne otwarcie drzwi w przypadku zamarzniętego zamka. Jeśli parkujesz „pod chmurką”, z pewnością przyda się łopata do śniegu, ponieważ ułatwi odśnieżenie zasypanego miejsca postojowego. Jeśli mieszkasz lub wybierasz się w rejony górskie, mogą się okazać niezbędne łańcuchy śniegowe zapewniające przyczepność na ośnieżonych podjazdach. Pamiętaj, że na niektórych drogach istnieje obowiązek poruszania się samochodem wyposażonym w łańcuchy.

Informacje zostały zebrane dzięki ekspertom z firmy Feu Vert – lidera w dziedzinie obsługi samochodów.

Feu Vert oferuje kompleksowe usługi związane z eksploatacją samochodów osobowych
i dostawczych. Obsługuje wszystkie marki samochodów. Firmę wyróżnia krótki czas napraw i wysoki poziom obsługi klienta. Warsztaty Feu Vert są obecne w największych miastach Polski – Bydgoszczy,
 Gdańsku, Gdyni, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Warszawie. 

Nadesłał:

They.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl