20 lat Volvo C70
30 października 1996 roku, podczas paryskiego salonu samochodowego, na stoisku Volvo oczom zwiedzających ukazał się nowy model. C70 było pierwszym prawdziwym coupe szwedzkiej marki od czasu legendarnego modelu P1800. Na początku lat 90. XX wieku szefostwo Volvo zdecydowało o rozszerzeniu gamy samochodów o coupe oraz kabriolet. Postanowiono, że auta te będą oparte na modelu 850, lecz powstaną oddzielnie. Do współpracy zaproszono brytyjskich specjalistów z firmy TWR, która pomagała wówczas Volvo w przygotowywaniu samochodów turystycznych do startów w cyklu BTCC. Na głównego inżyniera projektu wybrano Hajana Abrahamsaona - nie tylko ze względu na jego umiejętności, ale też na wiek. Szefostwo Volvo chciało, by za auto odpowiedzialny był jak najmłodszy specjalista, najlepiej przed czterdziestką. - To był projekt, który w mojej karierze przyniósł mi najwięcej dobrej zabawy - przyznaje dziś Abrahamsson.
Samochody powstawały w dużym pośpiechu. Główni projektanci musieli zrezygnować z wakacji. Zamiast tego na polecenie przełożonych wraz z rodzinami udali się na południe Francji, by wypróbować kabriolety głównych rywali. Ich uwagi miały udoskonalić przyszły produkt szwedzkiej marki. Jak się okazało, pomysł był strzałem w dziesiątkę, gdyż kilka najważniejszych spostrzeżeń przyszło ze strony żon i dzieci inżynierów.
Szkic samochodu powstał w firmie TWR. Auto przodem nawiązywało do klucza stylistycznego marki. Posiadało jednak dach wygięty w śmiały łuk i boki z mocnymi przetłoczeniami, czyli elementy, których ówczesne modele Volvo nie posiadały. Auto właściwie w niezmienionej formie trafiło do produkcji. Czas, w którym inżynierowie wywiązali się ze swojego zadania, był imponujący. Od powstania pierwszych założeń do zjechania dziewiczego egzemplarza z taśmy produkcyjnej minęło zaledwie 30 miesięcy.
Klienci mogli kupić C70 w jednym z 17 kolorów. Było aż 40 kombinacji kolorów i rodzaju wykończenia wnętrza, więc poszczególne egzemplarze tego modelu mogą znacznie różnić się od siebie. Auto sparowano wyłącznie z pięciocylindrowymi silnikami. Najmocniejszą jednostką był silnik o pojemności 2,3 l i mocy 240 KM. 193 KM rozwijał motor 2,5 l. Z myślą o państwach, w których pojemność decyduje o wysokości składki ubezpieczeniowej lub podatku w C70 zastosowano również silnik 2,0 l o mocy 225 KM. Jak zwykle w przypadku Volvo zadbano również o bezpieczeństwo. Auto dostępne było z napinaczami pasów bezpieczeństwa, bocznymi poduszkami powietrznymi czy zagłówkami chroniącymi kręgosłup w razie uderzenia w tył samochodu. W kabriolecie zastosowano również chowane pałąki, które błyskawicznie wysuwały się, gdy samochód zaczynał dachować.
Volvo C70 coupe było produkowane do 2002 roku, a kabriolet do kwietnia 2005 roku. Łącznie wyprodukowano 76 809 Volvo C70.
Nadesłał:
JK PR
|