Części samochodowe – oryginalne czy zamienniki?


Części samochodowe – oryginalne czy zamienniki?
2014-08-22
Każdy samochód składa się z setek różnych części, podzespołów i elementów, które z czasem ulegają naturalnemu procesowi zużycia lub trzeba je po prostu wymienić, chociażby ze względu na zaistniałą kolizję lub wypadek drogowy.
Co w takiej sytuacji może zrobić kierowca-właściciel pojazdu? Może sięgnąć po oryginalne części samochodowe lub po ich zamienniki. W pierwszym przypadku będą to elementy posiadające atest producenta konkretnego samochodu. W drugim przypadku będą to podzespoły, które mogą być produkowane przez różnych producentów i przynajmniej w teorii powinny być kompatybilne z pozostałymi częściami, z których składa się nasz samochód.

Dlaczego w ogóle trzeba stawać przed dylematem takiego wyboru? Przyczyna jest bardzo prosta. Chodzi o cenę. Nowe, oryginalne części samochodowe są zwyczajnie drogie. Zamienniki, zwłaszcza te pochodzące od mniej znanych producentów, mogą być po prostu znacznie tańsze, a to pokusa, która może łatwo uwieść, zwłaszcza kierowców mających już nienowe auta. Oczywiście wiele w tym przypadku zależy również od rodzaju części, jakie chcemy wymienić. W niektórych przypadkach po prostu nie opłaca się kupować zamienników pochodzących od nieznanych producentów, ponieważ nic nie wiemy o jakości tych części – odnosi się to przede wszystkich do tych podzespołów samochodowych, które poddawane są szczególnie intensywnej eksploatacji, na przykład klocki hamulcowe.

Oszczędność, jaką dają zamienniki, warta jest większej uwag zwłaszcza w przypadku starszych samochodów oraz popularnych marek. W stare samochody nie opłaca się inwestować zbyt dużych pieniędzy, ponieważ sama wartość auta jest niewielka, a zakup oryginalnych części samochodowych może okazać się większym wydatkiem niż kupno sprawnego, używanego samochodu podobnego typu. Warto również rozważyć zakup zamienników w przypadku popularnych marek samochodów. Zwyczajnie w takiej sytuacji mamy znacznie większy wybór, a i części samochodowe pochodzące od różnych producentów, mogą być przez nas w jakiś sposób sprawdzone – możemy na przykład poszukać informacji o takich zamiennikach w sieci. Z pewnością znajdziemy jakieś informacje pochodzące od ich użytkowników lub mechaników samochodowych.  

W oryginalne podzespoły i części warto inwestować w przypadku aut nowych – kiedyś było to obowiązkowe, jeśli chciało się zachować gwarancję. Dzisiaj w przypadku napraw niegwarancyjnych można korzystać z zamienników, a przy okazji nie tracić gwarancji. Warto jednak pamiętać, że oddając samochód do oficjalnego serwisu ASO, zawsze dostaniemy części oryginalne. Taki jest wymóg prawa i taka jest polityka praktycznie każdego producenta samochodów na całym świecie.

Nadesłał:

brenna

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl